وزیر بهداشت: نظام ارائه خدمت در روستاها و سیستم گزینش بهورزان بازنگری می‌شود

وزیر بهداشت: نظام ارائه خدمت در روستاها و سیستم گزینش بهورزان بازنگری می‌شود

  • منتشر شده در شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۰۶

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی از آغاز بازنگری در نظام ارائه‌ی خدمات سلامت در ابعاد نیروی انسانی و سطح‌بندی این خدمات خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر سعید نمکی پیش از ظهر امروز شنبه ۱۸ آبان در همایش کشوری گرامیداشت مقام بهورز در مشهد با بیان اینکه نظام ارائه‌ی خدمات عمر زیادی دارد و باید بازنگری شود گفت: با توجه به تغییراتی که در هرم جمعیتی در شهرها و روستاها ایجاد شده و همچنین با در نظر گرفتن سایر تغییرات زندگی امروزی، نظام ارائه‌ی خدمت نیز باید بازنگری شود.

وی ادامه داد: ملاک‌های تأسیس خانه‌ی بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی در استان‌های مختلف، از الگوهای متفاوتی پیروی می‌کند و لذا باید مدل جدیدی برای این خدمات تدوین شود که برای هر استان با توجه به ویژگی‌های خدمات‌گیرندگان، عوامل جمعیتی، سطح سواد سلامت، وضعیت بیماری‌ها و سایر فاکتورهای سلامت، از سایر استان‌ها متفاوت خواهد بود.

وی از بهورزان به عنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت نام برد و گفت: برای ارتقای سطح دانش بهورزان و سیستم بکارگیری آنان، نیز بازنگری و تغییراتی در راه است که امیدواریم در سال جاری یا سال آینده نهایی و عملیاتی شود.

وی همچنین از اولویت داشتن اجرای طرح‌های پیشگیرانه در وزارت بهداشت سخن گفت و یادآور شد: طرح مدارس بدون پوسیدگی دندان، آغاز شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز ششم تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

دکتر نمکی اضافه کرد: در واکسیناسیون نیز سه واکسن روتاویروس، اچ‌پی‌وی و پنوموکوک از سال آینده به برنامه‌ی واکسیناسیون اضافه می‌شود.

وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی از تأسیس ۴۰۰ خانه‌ی بهداشت عشایری در استان‌های عشایری نشین خبر داد و گفت: این تعداد خانه‌ی بهداشت عشایری به اندازه‌ی ۱۰ تخت بیمارستانی هزینه ندارد اما بیش از یک میلیون و دوست هزار نفر از عشایر کوچ‌نشین و یکجانشین را پوشش می‌دهد.

وی در زمینه‌ی برنامه‌های وزارت بهداشت برای بهورزان گفت: برای دفاع از بهورزان و خدمات آنان در همه‌ی زمینه‌ها آماده هستیم و نمی‌گذاریم بهورزان عزیزمان که سطح اول خدمات در نظام سلامت هستند احساس تنهایی کنند.

وی همچنین در این مراسم از اینکه افتخار زیارت حرم مطهر حضرت رضا(ع) برای چهارمین بار در سال جاری نصیبش شده است شکرگزاری کرد و گفت: نعمت زیارت،‌ نعمت بزرگی است و امروز هم برای این در اینجا حاضر شده‌ام که میزبان این همایش و میزبان بهورزان، امام هشتم هستند.

وی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خاطر تدارک و اجرای این همایش قدردانی کرد.